Duyurular

“LATENCY” FİYAT GECİKMELERİNE YÖNELİK YAPILAN İŞLEMLER DUYURUSU

Fiyat sağlayıcılardan gelen ve Meta Trader platformuna iletilen fiyat adımlarından bazıları, sistemsel veya Fiyat Sağlayan kurum kaynaklı olarak gecikmelere maruz kalmaktadır. Ürün başına saniyede ortalama 70-100 adet kotasyon iletildiğini varsayarsak; bu derinlik içerisinde en iyi fiyatlar köprü yazılım tarafından seçilerek, en iyi fiyata göre işlemler Likidite sağlayıcı kuruma gönderilir. Saniyeden de küçük zaman dilimlerinde gerçekleşen bu işlem sırasında, bazı gecikmeler veya kaymalar yaşanabilir. Bunun temel sebeplerinden biri, organize olmayan piyasada olmamız ve fiyat sağlayan kurum üzerinden çok hızlı bir akış içerisinde gelen fiyatın çeşitli sistem komplikasyonlarına maruz kalmasıdır. Özellikle volatilitenin çok hızlı değişim gösterdiği fiyat adımlarında, bu farklar daha sık görülmektedir. Bir de makas dediğimiz alım satım farklarını da işin içerisine eklediğimizde, ani daralan veya açılan fiyatlar kurumlarda üzerinden spread arbitrajına da olanak sağlamaktadır. Dünya üzerindeki kurumların büyük kısmında “sistem açığı “ dediğimiz bu durum yaşanmaktadır ve kurumlar fiyat iletse de iletmese de bu durumdan zarar görmektedir. Düşük makas veya komisyon ile işlem yaptıran kurumlar doğal olarak daha fazla sorun yaşamaktadır.

Birçok uygulama ve indikatör, ilgili üründe fiyat sağlayan ekranlardan kotasyonları izlemekte ve gecikme adımlarını yakalamaktadır. Birçok kurumu karşılaştırmayı başarabilen ve çok küçük zaman dilimlerinde meydana gelen gecikmeleri yakalayan bu algoritmalar, otomatik alım-satım benzeri bir işlev ile bu sistemsel açıklara işlem girerek kurumların açıklarından para kazanabilmektedir. Bazen de bu gecikmeler gözle görülecek ve hissedilecek kadar bariz yaşanmaktadır. Özellikle piyasa şartlarının aykırılık gösterdiği zamanlarda bu durum daha sık görülmektedir. Birden fazla kuruma ait işlem platformu ve kotasyon karşılaştırıldığında bazı kurumlarda fiyatın geriden işlediği gözle açıkça görülebilir. İşte sistemsel ve alt yapı kaynaklı yaşanan en sık durum piyasa ortalamasının gerisinde fiyat yansıtmaktır. Bu durumu sürekli takip eden hesaplar ve yatırımcılar, fiyatların gecikme eğilimi olduğu zamanlarda hızlı ve kısa işlemler yaparak geciken fiyatı yakalar veya fark arbitrajına yönelerek haksız kazanç elde etmeye çalışırlar. Dünya üzerinde sadece bu sistem için çalışan çok büyük ve kalabalık topluluklar ciddi karlar elde etmektedir. Bu etik olmayan işlem türlerine girmektedir.

Profesyonel ve lisanslı aracı kurumların çoğu satın aldıkları gelişmiş teknoloji ile bu açıklara yönelik yapılan işlemleri saptamaktadır. Fiyat sağlayıcıya iletilen ve karşılık bulan emirlerde bunun tespit edilmesi daha da kolay bir hal almaktadır. Risk taşıyan olarak adlandırabileceğimiz likidite kurumları doğrudan bu tarz algoritmik veya açıkların bariz olduğu zamanlarda yapılan işlemleri iptal edebilmektedir. Birden fazla yapılan bu tür işlemler etik dışı trade hususunda değerlendirilir ve yatırım hesabı işleme kapatılabilir. Bu durum ışığında değerli yatırımcılarımıza anlayışlarından dolayı teşekkür eder, başarılı günler dileriz.