Duyurular

Değerli Yatırımcılarımız,

Piyasalarda, “Anomali” olarak tabir edilen aşırı risk fiyatlamalarının ve volatilitenin normalin üzerinde olduğu durumlarda bazı ürünlerimizde fiyat sağlayıcı kaynaklı kotasyon sorunu yaşanmaktadır.

Özellikle spesifik ürünlerde (piyasası kapalı veya borsası kapalı olan, cross, egzotik ürün çiftleri) son dönemde bu sorunlar ile karşılaşmaktayız. Meydana gelen risklerden bir kısmını yatırımcı ve kurum güvenliği hususunda belirtmek isteriz.

“BAD TICK“ Nedir?

Fiyatın normal sapma haricinde beklenenden fazla sapma göstermesi, özellikle organize olmayan tezgahüstü piyasalarda FX piyasası spread oranları ve fiyatın sağlandığı kurumların farklılıkları nedeniyle yaşanabilen bir hadisedir. Örneğin EURUSD makasının 0.2 ile 2.0 pips arasındaki sapma değeri normal karşılanabilirken,  2.00-5.00 pips değerinde sapma yaşaması normal sapmanın dışında bir durumdur. Bazı durumlarda bu sapma 10.0-50.0 aralığında bile yaşanabilir. Örnek olarak, aracı kurumların çoğunda 1.0850-1.0860 arası bir ortalama fiyat olduğunu varsayalım. Aracı kurumlar fiyatları organize olmaksızın likidite sağlayıcı üzerinden temin ederek kendi platformlarına yansıtmaktadırlar. Burada, saniyede ortalama 70-100 adet kotasyon, derinliğin olduğu milisaniyelerin yarıştığı bir köprü bağlantı olduğunu düşünelim. Ortalama 1.0850-1.0860 arasında fiyatlanan parite için, işlem yaptığınız kurumda eğer 1,0880-1.0910 gibi oldukça farklı bir bölgede ve anlık olarak görülürse buna “BAD TICK” adı verilir. Buna sebep olan birçok neden vardır. Bu tür ani fiyatlamalar piyasanın genelinde meydana geliyorsa zaten sapmadan söz edemeyiz. Ancak kurumların hemen hepsinde aşağıda olan bir fiyat varken aniden GAP yani fiyat boşluğu meydana getiren bu fiyatlama yatırımcılara zarar ettirebilirken, ani kar al/stop emirlerinin çalışmasını bile sağlayabilir. Likidite sağlayıcı kurumlar ise bu hareketleri tespit ederek düzeltme uygularlar ve buna tabi olan emirler düzeltilir veya iptal edilir.

Bu durumu meydana getiren birçok faktör olsa da, en büyük faktör spread ve hacim nedeniyle istenilen fiyatın elde edilememesi veya sistemsel yani teknolojik sorunlardır. Bazen bu durum süreklilik kazanarak oluşan spread farkı nedeniyle saatlerce sürebilir. Oluşan her fiyat boşluğu, bunu tespit eden sistemlerce ,“Garanti Kar” dediğimiz ve fiyatın manipüle edilmiş haline yönelik yapılan sistemsel hareketlere olanak sağlamaktadır. Bu hareketler likidite sağlayan ve fiyattan sorumlu kurumca iptal edilmekte veya düzeltilmektedir.

Özellikle Corona virus sonrası küresel piyasalarda hızlı likit değişimler bu hataların ortaya çıkmasına zemin oluşturmuştur.

Kurumumuzda da yaşanan bu sorunları birkaç örnek grafik ile göstermek isteriz;

 

EURTRY ,  M1 GRAFİK   14.05.2020 TSİ  19:34  -  02:41  ( BAD TICK )

 

Grafik üzerinde M1 zaman formatında görüldüğü üzere fiyat oynaklığı 0.01672  ile 0.02078  arasında değişkenlik göstermiştir. Kaldıraçlı piyasa koşullarında 1 lot için 0,016 yani 1.6 kuruşluk değer yaklaşık 231 USD tutarına denk gelmektedir. Bu değişim sadece 1 dakika periyodunda gerçekleşmiştir. Bunun sebebi,  piyasadaki organize olmayan spread ortalaması 3000 yani 3 kuruş iken müşterilerimize iletilen spread aralığı 300 ortalama yani 0,3 kuruştur. Aradaki makas farkı 10 kat daha ufak olarak bu anomaliye sebep veren en önemli etkendir. 

 

1 lot EURTRY işleminde her bir dakika ölçütünde ve yön fark etmeksizin bu işlemi yaptığınızda dakika başına ortalama 200 USD kazanabiliyorsunuz.  Buradaki “ BAD TICK “ vakasında bu süreç saatler sürmüş ve fiyatlama kurumumuz kaynaklı olmadığından bu fiyatlamaya müdahale edememiştir. Mevcut işlemi olan yatırımcılar dar spread üzerinde hayatlarına devam ettiğinden, bu süreçte spread mekanizmasını 10 kat ile genişletmek açık pozisyon tutan yatırımcılarda 3 kuruşluk bir değer artışı yani lot başına 433 USD zarar veya varlık erimesi anlamı taşımaktadır. Bu nedenle teorik olarak bu işlemin uygulanması yatırımcı ve kurumu koruma politikamıza ters düşmektedir.

Bu işleme benzer bir durumu daha önce birçok üründe yaşadığımız bir başka örnek ile açıklayalım;

XAUUSD  M1 GRAFIK , 01 MAYIS   11:40  -  13:01 

 

Benzer bir durum son dönemde bir emtia üzerinde bu hareketleri yaşadık. En büyük etken spread açılması, daha doğrusu fiziki piyasa ile vadeli piyasa arasındaki fiyat farkının 50 USD’ye varan farkların oluşması. Fiziki talep artınca ve pandemi nedeniyle sıkıntılar baş gösterince fiyat sıçramaları Likidite kurumlarındaki derinliği de etkiledi. Benzer kötü fiyatlamalar(yaklaşık 8 USD) altın gibi önemli yatırım enstrümanlarında da görülmüştür.

Bu hareketlere yönelik piyasada “Arbitraj” sağlamak istenildi ve sistematik davranışlar likidite sağlayıcı kurum nezdinde iptal edildi veya bir kısmı düzeltildi. Bu hareket sırasında sistematik limit emirler veya market emirler ile gerçekleştiren çok kısa zamanlı işlemlerin neredeyse tamamı iptal edildi.

Değerli yatırımcılarımıza, şeffaflık ilkemiz kapsamında örneklendirmeye çalıştığımız bu ve bunun gibi işlemlerde yaşanacak mağduriyet veya hileli işlem denemelerine karşı tüm önlemleri almakta olduğumuzu ve bunu resmi sitemiz üzerinden de yayınlayacağımızı belirtmek isteriz. Organize olmayan piyasalarda bu tür hareketlerin olağan karşılanması gerektiği ve gerekli düzeltmeleri kurum olarak, fiyat sağlayıcı ile olan anlaşmalarımız gereği yapacağımızı ve bu durumun elzem olduğunu da bir kez daha açıklayarak, değerli yatırımcılarımıza anlayışlarından dolayı teşekkür eder, başarılı günler dileriz.

Saygılarımızla